• Polski
 • English
 • +48 17 875 13 00 contact@qmstorm.com
  QMS – trendy 2022

  QMS – trendy 2022

  13.09.2022r.

  Wielu przedsiębiorców witało rok 2022 z nadzieją, że słabnąca pandemia, przyczyni się do stabilizacji sytuacji na światowych rynkach. Ułuda spokoju nie trwała zbyt długo, bo już w lutym wszelkie nadzieje zostały skutecznie rozwiane przez wojnę na Ukrainie, która nadal trwa i generuje lub pogłębia istniejące problemy — m.in. kryzys energetyczny. Wszystko to bardzo mocno odbija się na przedsiębiorcach, którzy są zmuszeni do szukania nowych rozwiązań, a co za tym idzie poszukiwania zmian w systemach zarządzania jakością. Oto jak prezentują się trendy w QMS na półmetku 2022 roku.

  Działania w chmurze

  Pandemia Covid-19 wymusiła na wielu firmach zmianę trybu pracy, jednocześnie pokazując, że pracować można z każdego miejsca na świecie — wystarczy odpowiednie narzędzie. Do niedawna chmury zapewniały głównie dostęp do plików z danymi, choć i tak większość firm preferowała przechowywanie danych na firmowych serwerach. Dziś, po doświadczeniach z Covid -19, firmy nie tylko przenoszą dane do chmur, ale także korzystają z aplikacji, które umożliwiają wykonywanie pracy w chmurze.

  Chmury nie tylko rzucają nowe światło na zarządzanie jakością, ale także usprawniają ten proces, czyniąc go bardziej elastycznym i dając możliwość kontroli i monitoringu danych z każdego urządzenia i miejsca na świecie. QMStorm to system do zarządzania jakością, który może być zainstalowany w chmurze, dzięki czemu użytkownicy mogą zlecać zadania (np. pracownikom, którzy znajdują się w innej filii firmy) i śledzić ich przebieg.

  Praca hybrydowa

  Praca zdalna stwarza nowe możliwości, ale także niesie za sobą wyzwania dla SZJ, gdyż generuje konieczność opracowania procedur i instrukcji związanych z jej wykonywaniem, a także z bezpiecznym przetwarzaniem danych firmy. Istotny problem stanowi także płynna komunikacja między pracownikami, czy też różnica w podejściu do wykonywania obowiązków w domu i w firmie — w tym różne zmienne, które wpływają na jakość wykonywanej pracy i wydajność pracownika np. obecność małych dzieci w domu.

  Sztuczna inteligencja i analityka

  Systemy zarządzania jakością coraz częściej wykorzystują AI do generowania różnych danych. Są to raporty z audytów, przeprowadzonych badań, ale także bardziej zaawansowane i rozbudowane informacje dotyczące np. analizy ryzyka, czy też różne symulacje. Dysponując danymi z SZJ, jesteśmy w stanie lepiej zaplanować działania, sprawniej raportować CAPA, przewidzieć potencjalne ryzyko, a co za tym ich podejmować decyzje, które przełożą się na lepszą jakość usług lub produktów.

  Określenie ról pracowników i standardów wykonywania pracy

  Procesowe podejście do wykonywania pracy przekłada się na jej jakość. Ważne, aby pracownik znał nie tylko swoje obowiązki, ale także standardy jakości dla wykonywanej usługi lub wytwarzanego produkty oraz przebieg całego procesu.

  Poprawa jakości łańcucha dostaw

  Monitorowanie łańcucha dostaw, a także jego kontrola pod kątem ryzyka to ważny aspekt, gdyż nawet drobne zakłócenia w przebiegu dostaw, mogą przynieść duże straty dla firmy. Do 2020 roku sytuacja na rynku była ustabilizowana i większość przedsiębiorców nie była przygotowana na niespodziewane zdarzenia tj. Covid-19, czy wojna na Ukrainie. Zdarzenia te pokazują, jak ważny jest stały monitoring informacji w czasie rzeczywistym, a także cyfryzacja łańcucha dostaw.

  Alternatywne źródła energii

  Ochrona środowiska to trend, który coraz częściej pojawiał się w SZJ. Firmy decydowały się na wprowadzenie działań tj. zrównoważona produkcja, opakowania czy też komponenty z recyklingu (np. z butelek PET). Od kilku lat coraz więcej przedsiębiorstw, zwłaszcza produkcyjnych decydowało się na alternatywne źródła energii tj. fotowoltaiika, czy ogrzewanie za pomocą pomp ciepła. W obecnej sytuacji wiele firm stoi przed poważnym problemem związanym z bardzo wysokimi cenami węgla, energii elektrycznej i gazu. Stąd alternatywne źródła energii to potencjalne oszczędności, które mogą mieć bardzo istotny wpływ na funkcjonowanie wielu przedsiębiorstw.

  QMS System do zarządzania dokumentacja
  Opublikowano
  Umieszczono w kategoriach: Blog

  Kontakt

  Masz jakieś pytania?
  Zainteresowała Cię oferta naszego systemu?
  Skontaktuj się z nami telefonicznie lub za pomocą formularza kontaktowego!

   *pola wymagane

   Please prove you are human by selecting the truck.